وضعیت اقلیم و آب و هوای روستا

روستای خوانسارک در استان اصفهان، شهرستان فلاورجان، بخش پیربکران، دهستان گرکن شمالی قرار دارد. این روستا در ۵۱ درجه و ۳۳ دقیقه طول و ۳۲ درجه و ۲۸ دقیقه عرض جغرافیایی واقع شده است. ارتفاع از سطح دریا برابر با ۱۶۲۹ متر مربع می باشد. روستای خوانسار از لحاظ موقعیت توپوگرافی در منطقه دشتی با شیب ملایم قرار گرفته است که امکان ساخت و ساز در اکثر مناطق روستا را فراهم آورده است. این روستا از شمال با روستای علیشاهدان، از جنوب با روستای پلارت و ارتفاعات، از غرب به شهر پیربکران و از شرق به روستای تمندگان محدود می شود

 

توپوگرافی:

روستای خوانسارک در ارتفاع ۱۶۲۹ متری از سطح دریا و در بخش جلگه ای رودخانه زاینده رود واقع شده است. شیب روستا بسیار ملایم و ازجانب شمال به جنوب می باشد. خاک منطقه نیز جلگه ای و از ته نشینهای رودخانه زاینده رود می باشد. به لحاظ توپوگرافی روستا از جمله سکونتگاه های است که با  بافتی ارگانیک و متمرکز در محدوده دشتی واقع شده است.

بارندگی

بررسی اطلاعات حاصل از نزدیکترین و کامل ترین ایستگاه هواشناسی به روستا، یعنی ایستگاه سینوپتیک کبوتر آباد نشان می دهد که منطقه خوانسارک جزو مناطق کم باران و خشک می باشد و محدودیت های ریزش های جوی و به خصوص فقدان آن در تابستان سبب ایجاد محدودیت های زراعی و دامپروری در منطقه شده است. براساس الگوی بارندگی در منطقه، بیشترین میزان بارندگی در ماه های دی، بهمن، اسفند و فروردین می باشد و کمترین متعلق به ماه های خرداد تا شهریور می باشد. طبق مطالعات حدود ۲۵ درصد میزان بارندگی های منطقه در پاییز، ۲۵ درصد در زمستان و ۵۰ درصد در بهار و در تابستان که فصل سرد می باشد باندگی وجود ندارد.

 آب و هوا

طبق آمار سردترین ماه های سال در روستا ماه های آذر، دی و بهمن می باشند. در اواخر زمستان درجه حرارت بتدریج و غیر منظم افزایش می یابد. گرم ترین ماه های سال نیز به ترتیب تیرماه و مرداد ماه می باشند. حداق دمای منطقه بین ۹/۲ تا ۹/۴ درجه سانتی گراد و بیشتر دما نیز ۹/۲۳ درجه گزارش شده است. میانگین حداکثر رطوبت منطقه نیز  برابر با ۸۴ درصد و میانگین حداقل طوبت نسبی برابر با ۱۶ درصد گزارش شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

یک × دو =

فهرست